متفاوت ترین پیامک ها

پيامك ، داستانك ، شعرك و هرچيز كوتاه ديگر
 
به بهانه خرداد پر از حادثه...
ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٥  

10 سخن " سید محمد خاتمی"  در خصوص وقایع مهم  خرداد

 

 

   خردادماه ‘ ماه مردم است و آنچه در تمام این روزها رخ داد ظهور اراده ملتی بود که با همه وجود خواستار حاکمیت مردم بر سرنوشت و استقرار نظام مردم‌سالار بر پایه آموزه‌های دینی و مطالبات تاریخی خود بودند.

 

   ۱۵ خرداد ۴۲ آغاز مرحله‌ای نو در زندگی مردم ایران بود، ملتی که سرمایه‌اش ایمان، اراده و آزاده‌خواهی بود؛ ملتی که سرمشق ملت‌های مسلمان و جهان سوم را در اعمال شیوه مدنی در برابر دیکتاتوری بود. این ملت مظلومانه ولی استوار به مقابله رژیمی برخاست که راهی جز سرکوب نمی‌شناخت.

 

 خرداد تجلی گاه ایمان، اراده، فداکاری، ستم سوزی، استبداد ستیزی و عدالت خواهی ملت ایران است.

 

سید محمد خاتمی

   دوم خرداد تجلی‌گاه خواست مردمی بود که آزادی را در کنار دینداری و به عنوان مطالبه جدی دین در چهره رهایی آن می‌خواستند و عدالت را در کنار پیشرفت و حرمت بین‌المللی را در کنار تامین مصالح و پافشاری بر خواست‌های اساسی را در کنار رفع تهدیدها و توسعه را در کنار حرمت و کرامت و آزادی همه شهروندان طلب می‌کردند، امری که برخلاف روال در همه کشورها بار دیگر با درصد بالاتری در ۱۸ خرداد تکرار شد.

 

   نظام از آن ماست و کسانی که برخلاف خط امام و راه ملت می‌اندیشند و عمل می‌کنند هر نامی که بر خود بگذارند از معیارهای اصیل نظام و انقلاب عدول کرده‌اند.

 

   دوم خرداد نماد حضور و پیروزی مردم در برابر تمام موانع موجود بر سر خواست‌های تاریخی آن‌ها است.

 

   وقتی از دوم خرداد سخن می‌گوییم سخن از حیثیت و کرامت ملت ایران است.

 

   ۱۴ خرداد، روز رحلت رهبری بود که قریب ربع قرن دم از حرمت و آزادی مردم و عدل علوی و استقلال و پیشرفت میهن زده بود و قریب به ۱۱ سال هدایت جامعه را در بحرانی‌ترین دوره‌ها به عهده گرفته بود و شگفت اینکه با وجود تنگناهایی که لازمه یک جامعه انقلابی است و یکی از آنها جنگ ۸ ساله و امواج سهمگین ترور و توطئه بود، بدرقه ملت از استقبال او در ۱۲ بهمن گسترده‌تر و باشکوه‌تر بود و عاطفه دینی و ملی که اینبار به صورت اشک و آه بروز کرده بود از فریاد شادی بهنگام استقبال گرم‌تر و گیراتر بود.

 

   سوم خرداد نیز یکی از روزهای نمادین و بزرگ است؛ روزی که بار دیگر عزم فرزندان ۱۵ خرداد در برابر ائتلاف قدرت‌های فزون‌طلب در حمایت از رژیم متجاوز سابق عراق معجزه کرد و با بازپس‌گیری و خرمشهر قهرمان سرفصل شکوهمندی را بر پیروزی‌های پیاپی گشود تا عاقبت بی‌آنکه ذره‌ای از خاک میهن از دست برود بر جنگ خانمان‌سوز نقطه پایان نهاد و اقتدار ملت بزرگ و آزاد و عزم او را بر پاسداری از انقلاب، تمامیت ارضی و استقلال و پیشرفت به نمایش گذاشت.

 

  باید از تجارب و خاطرات گذشته آنها به عنوان پشتوانه حرکت به جلو برای پاسداری از آرمان‌های انقلاب مدد بگیریم.

 

                                                                                منبع: Khatami.ir